Tekutině v dutině břišní bych věnoval krátký samostatný text. Tekutinu nacházíme zejména při ascitu, při zánětech, tumorech a po traumatech (krev).

 

Tekutina jakékoliv etiologie se na ultrazvuku zobrazuje anechogenně (černá). Za normálních okolností bychom při ultrazvuku v dutině břišní měli nalézat anechogenní tekutinu v cévách (krev), ve žlučníku a žlučových cestách (žluč) a v močovém měchýři (moč).

 

Ascites – Vleže ho většinou relativně dobře vidíme okolo jater a okolo sleziny. Rozsáhlejší ascites je patrný difuzně a dobře vyniká v kontrastu s hyperechogenními střevními kličkami, které v něm plavou.

 

Ascites - Střevní kličky plují v tekutině

 

Ascites - Zde vidíme ascitickou tekutinu okolo jater.

 

 

Tekutina v Douglasově prostoru – Douglasův prostor je u ženy nejhlubší místo dutiny břišní. Nachází se mezi dělohou a rektem. Tekutina v Douglasově prostoru může být patrná např. při zánětech či tumorech v dutině břišní, je důležitým nálezem při podezření na vnitřní zranění (krev). Zobrazíme ji za močovým měchýřem a dělohou před rektem. U mužů je obdobou prostor mezi močovým měchýřem a rektem.

 

Tekutina v Douglasově prostoru - Není to dost dobře patrné,

sagitální snímek by byl jistě ideálnější

 

 

Tekutina v Morrisonově prostoru – Morrisonův prostor je výchlipka peritonea, kterou najdeme při sagitálním řezu mezi játry a pravou ledvinou. Tekutina se v něm kromě klasického ascitu může nacházet při vnitřním krvácení a také při akutní pankreatitidě.

 

Tekutina v Morrisonově prostoru - mezi pravou ledvinou a játry

 

 

Tekutina v lůžku žlučníku – Vyskytuje se jako průvodní znak akutní cholecystitidy jako  tzv. pericholecystitida.

 

Tekutina okolo žlučníku - Zesílená stěna a tekutina jsou známkami akutní cholecystitidy.

 

 

Tekutina pod kapsulou sleziny – Doprovází krvácející poranění sleziny a nejčastěji ji najdeme v oblasti mediálního horního pólu sleziny.

 

Tekutina v kapsule sleziny - při mediálněji uloženém 

horním pólu sleziny v blízkosti bránice

 

 

Tekutina okolo slinivky břišní - Obvykle doprovází ataku akutní pankreatitidy.

 

Tekutina okolo slinivky - pruh tekutiny před pankreatem

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů