Toto je spíše doplňkový text věnovaný funkční anatomii jater. Anatomická orientace v jaterním parenchymu má pro ultrazvuk velký význam. Jaterní segmenty představují základní makroskopické anatomicko-funkční dělení jater. Mají význam jak pro popis ložisek při UZ, tak pro chirurgické resekce. Játra dělíme na 8 segmentů značených římskými čísly I-VIII.

 

Hranice mezi segmenty II-VIII představují jaterní žíly a větve porty. Segment I odpovídá anatomicky lobus caudatus, který se nachází v anatomickém postavení vlevo od dolní duté žíly.

 

Pravá jaterní žíla – Dělí pravý lalok jater na přední část (segmenty V, VIII) a zadní část (segmenty VI, VII)

Střední jaterní žíla – Dělí játra na pravý a levý lalok. Odděluje od sebe segment IV (vlevo) a segmenty pravého laloku (V,VIII, VI, VII).

Levá jaterní žíla – Odděluje od sebe segment IV a segmenty II, III.

 

Levá portální žíla – Její konec od sebe odděluje segment II (nahoře) a III (dole), kromě toho odděluje segment IV (vepředu) od segmentu I (vzadu)

Pravá portální žíla – Odděluje od sebe segmenty VIII, VII (nahoře) od segmentů V, VI (dole)

 

Jaterni segmenty

Zde vidíme výstižný obrázek jaterních segmentů. Segment I zde není popsán, ale nacházel by se za segmentem IV anatomicky vlevo od dolní duté žíly (z našeho pohledu vpravo). (Zdroj)

 

 

Jaterni segmenty

Transverzální řez horní a střední rovinou jater. PJŽ - pravá jaterní žíla, SJŽ - střední jaterní žíla, LJŽ - levá jaterní žíla, DDŽ - dolní dutá žíla, LPŽ - levá portální žíla. Jaterní segmenty jsou značené arabskými číslicemi. Lomítka znamenají přechod jednoho segmentu v druhý. (Zdroj)

 

 

Jaterni segmenty

Analogické transverzální řezy v dolní střední a dolní rovině jater (Zdroj)

 

 

Ultrazvuk jater - jaterni segmenty

A segmenty v praxi - mírně šikmý transverzální řez v horní části

jater ukazuje vtok jaterních žil do DDŽ a související segmenty.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů