Stomatologie

 

Aktualizace 2023/2024 od M. S.

Jedná se o týdenní stáž ve 4. ročníku. Tahle stáž je vedena poměrně zvláštní formou, a sice, první tři dny (po-st) probíhají jako samostudium, kdy si studenti mají nastudovat nahrané přednášky v MS Teams. Ve čtvrtek stáž probíhá v budově děkanátu, nejdřív jako přednáška o protetice, potom rychlokurz dentální hygieny, a nakonec návštěva výukových ordinací v reálném provozu. Je to docela zajímavé a jsou tam moc milé přednášející. Odpoledne dostane každý kruh na výběr šicí seminář nebo interaktivní kazuistický seminář (vybrat si musí nejpozději do úterka), oboje učí Dr. Šipoš, v seminárce ve VFN. My jsme měli kazuistiky, bylo to i s pacientem a nebylo to vyloženě špatné, jen sedět po celém dni ve škole ještě na semináři až do nějakých 15:15 je docela otrava. V pátek probíhají obdobné kazuistiky jako den předem, jen s Dr. Klímou a je to vyloženě hodně interaktivní, za snahu se dá získat bod do zkouškového testu.

 

Zápočet se uděluje za docházku, je 100% a v případě absence se musí nahradit tím, co jste zameškali (čtvrteční stomatologická stáž, šití/kazuistiky, páteční kazuistiky). V nahrazování jsou ale velice ochotní, jde to i dopředu.

 

Zkouška je opravdu „zajímavá“. První termíny probíhají formou testu, který má 30 otázek a píše se hned v pátek po semináři. Je velmi, velmi specifický. Stomatologické otázky zabírají možná tak půlku, zbytek je čistá dermatologie, venerologie, onkologie,… v orofaciální oblasti. Obtížnost je docela velká a neúspěšnost také. Z letošního prvního kruhu, který měl stomatologii, snad neuspěly 2/3. Postupně se to zlepšuje, ale přesto se proslýchá, že se množí stížnosti na celou koncepci výuky a samotné zkoušky…

 

Verdikt: Přišlo mi, že jde o kombinaci odfláknutého předmětu s nepochopitelnými nároky na zkoušce. Předmět mě nebavil a více méně mě nic nenaučil, což je docela škoda, protože stomatologické základy se hodí v každém oboru. 

 

Původní text (psáno cca 2009)

Není moc co napsat. Stomatologie je 1týdenní nenáročná stáž dělaná formou přednášek. Informace o nich nenajdete na internetu, ale na nástěnce pro 4. ročník na děkanátu. Přednášky se konají v Kateřinské a na stomatochirurgii ve VFN. Zkouška je lehká, učit se stačí z tenkých cca 100stránkových skript. Na zkoušku se nezapisuje přes SIS, paní sekretářka přinese na nějakou přednášku arch, do kterého se můžete zapsat na konkrétní den a hodinu ke konkrétnímu zkoušejícímu. Zkouška nebyla nijak problémová a myslím, že nikoho od nás nevyhodili.


Zkouškové otázky: ke stažení zde
 

Pozn: Bude-li vám jeden den přednášet MUDr. Šmucler, nenechte si jeho seminář ujít. Je sice z velké části o jeho osobě a nikoliv o medicíně, ale aspoň uvidíte člověka s opravdovým charisma a sebevědomím. Dovoluju si tvrdit, že ho buďto budete obdivovat, nebo nenávidět. Nic mezi není.
 

Plášť a přezůvky: Nejsou potřeba.

 

Absence: 0

 

Verdikt: Opět žádný problém.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů