Soudní lékařství

 

Aktualizace 2023/2024 od M.S.

Jedná se o týdenní stáž probíhající ve 4. ročníku, zakončena je ústní zkouškou.

Co se organizace týče, jde o docela nenáročnou stáž. Celá probíhá na Ústavu soudního lékařství, který sídlí ve stejné budově jako Ústav patologie. Je organizován formou přednášek a „vizit“ na pitevně, a to téměř každý den stáže. Kdo nechce chodit, samozřejmě nemusí, ale rozhodně doporučuji! Velmi často se tam vyskytují opravdu zajímavé případy. Od letošního akademického roku je potřeba si nosit vlastní jednorázové návštěvnické pláště. Ústenky a další doplňky vám dají přímo na pitevně. Kvalita přednášek je většinou dobrá, naprosto skvělý je specifický humor soudních lékařů. :)

 

Zápočet se uděluje za docházku, každý den se posílá podpisový arch a je možné, aby vás zapsal i spolužák. Absence je jedna.

 

Zkouška probíhá ústní formou, zkouší doc. Pilin a dr. Bauer. Samotné požadavky na zkoušku opravdu nejsou zásadní, jako problém se ale může zdát (na 4. ročník obrovské) množství otázek (105), ale za pár dní učení se to dá bez problémů zvládnout. Statistiky úspěšnosti na Sisu jsou opravdu všeříkající.

 

Verdikt: Jde o zajímavou stáž s příjemnými podmínkami pro zápočet a velmi jednoduchou zkouškou. Údajně se budou příští rok osekávat zkouškové otázky.

 

 

Původní text (psáno cca 2009)

Soudní je 1týdenní stáž. Je dělaná formou každodenních přednášek a po přednáškách se jdete podívat na pitevnu nebo se jde na prohlídku laboratoří. Vřele doufám, že na vás stejně jako na nás vyjde soudní v zimních měsících. Pokud vám totiž přivezou tělo nalezené po 2 týdnech doma, jako se to stalo nám, nebyl by to v létě hezký pohled. Ani v zimě nebyl. zkouškových otázek je relativně obrovské množství (40 tripletů), ale jsou poměrně krátké a snadné a většina témat je probrána na přednáškách.
 

Extrémně doporučuji si vytisknout vypracované otázky (v zipu) od kolegy Mikšíka. Mají takový sympatický malý formát a vy už jistě budete vědět, jak je využít.

Zkouší prof. Strejc, as. Pilín a dr. Vajtr, všichni jsou docela v pohodě a prakticky nevyhazují. Pan profesor je srdečný a vtipný člověk, ale má tu nepříjemnou vlastnost, že se zajímá o právo. Tak se mu ta hlavní čísla několika paragrafů a strukturální uspořádání českých soudů a státních zastupitelství naučte.

Pláště a přezůvky: Nejsou potřeba.Účast na pitevně: Jedná se o nárazovou prohlídku, která není povinná. Kdo nechce, může během "exkurze" zůstat na učebně.

 

Absence: Je povoleno 0 absencí, dohoda s prof. Strejcem je ale možná.

 

Verdikt: Soudní lékařství je vcelku odpočinkový a zajímavý týden.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů