Veřejné zdravotnictví a medicínské právo

Tento předmět se dříve jmenoval sociální lékařství. Jedná se o 2týdenní předmět dělaný formou seminářů. Začíná se každý den v 8:30 ve Faustově domě v 1. patře (ta část Fausťáku, kde se konaly semináře z etiky a psychologie) v učebně č.13. Semináře trvají oficiálně 4 hodiny, tzn, do 12:30, ale je to na jednotlivých přednášejících - někdy se končilo o půl dvanácté, někdy až kolem jedné. Jeden týden se probírají právní aspekty zdravotní péče a druhý týden se probírá veřejné + sociální lékařství. Zápočet dostanete poslední den stáže za účast. Předmět je zakončen státní zkouškou.

 

Musím pochválit paní asistentku Těšinovou, která nově tento předmět vede. Je u ní vidět velká snaha udělat z tohoto původně mnohatýdenního vopruzu dobrý a užitečný předmět. To spočívá zejména v tomto:

 

1. Potlačuje se nezáživná sociální část a naopak se podporuje výuka práva v rozumných mezích, které jsou významné pro praxi.

2. Absence vhodných učebních materiálů je vyřešena tím, že 1.den stáže studenti dostanou heslo a přihl. jméno, kterým se přihlásí na stránkách ústavu a zde si mohou stáhnout všechny prezentace z výuky.

 

Právní část je záživná a zajímavá pro praxi. Je bohužel také tak trochu depresivní, a když zjistíte, za co všechno vás může vychytralý (nebo navedený vychytralým právníkem) pacient žalovat, tak se vám udělá mdlo. Věděli jste například, že podle práva by mohli primáře na klasické velké vizitě na pokojích odsoudit za šíření osobních informací a stěžující si pacient může vysoudit miliony? Na těchto právních seminářích jsem si uvědomil: a) v jak zhovadilé době žijeme, b) že vykonávat naši práci v souladu s právem je prakticky nemožné.

 

Státní zkouška: Zkouška byla naprosto benigní a přístup zkoušejících (tříčlenná komise) byl velice přátelský. Nikoho nevyhodili, byli příjemní a rozdali skoro samé jedničky. Pohodlně vystačíte s tím, co uslyšíte na seminářích a učit se stačí z vypracovaných otázek. Nové vypracované otázky si můžete stáhnout zde:
seznam otázek 2017-2018
A) medicínské právo
B) veřejné zdravotnictví - organizace zdravotnictví
C) veřejné zdravotnictví - sociální lékařství

 

Pozn: Ze zkoušejících si asi dejte pozor na pana doc. Kuklu, který je asi tak trochu problematický a vyhazuje. Během naší stáže se nicméně pan docent zranil a nezkoušel. Nemohu proto objektivně hodnotit.

Absence: 0 (po domluvě s dr. Těšínovou je možná jedna)

Plášť a přezůvky: nejsou potřeba

Verdikt: Právní část tohoto předmětu je poučná a hodí se do praxe. Ještě jednou velmi děkuji paní as. Těšinové za perfektní a profesionální přístup. Je na ní vidět, že chce, abyste zkoušku úspěšně udělali a to se cení.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů