Tento text reaguje na článek Lékaři mizí do ciziny. Zaveďme konečně školné!

 

Narazil jsem na internetu na článek pana Holce o jasné nutnosti zavést už konečně těm felčarům školné, protože nějak moc odcházejí do ciziny. O článcích tohoto autora si už od doby akce "Děkujeme, odcházíme" nedělám valné iluze, ale zde opět zaperlil. Měl bych k jeho textu několik obecných připomínek:

 

Zavedete-li školné na lékařských fakultách (a třeba i na ostatních VŠ), tak to dle mého názoru bude mít za následek dvě věci. Za prvé na tu medicínu půjde méně lidí, protože představa, že za to těžké studium budete ještě platit, event. se zadlužíte (ne, medicína opravdu není zrovna ten ideální typ studia k brigádám) a pak vlezete do reality českého zdravotnictví není moc lákavá. A za druhé, pokud už na tu školu opravdu půjdete a zadlužíte se, tak po jejím ukončení půjdete pracovat raději a) do českého velkoprasečáku za malé peníze? b) do toho nenáviděného Německa za velké peníze? No, logicky asi půjdete tam, kde ze svého platu ten dluh rychleji splatíte, nicht wahr?

 

Mám tedy takový pocit, že přání pana Holce, který reflektuje názor té na lékaře rozhněvané skupiny našich spoluobčanů se jaksi mine účinkem. Nevidím důvod, proč by školné na lékařské fakultě mělo nějak exodus do Německa zastavit, spíše ho urychlí. Snaha o jakousi primitivní pomstu budoucím lékařům (Hahaha, jen ať si to studium zaplatí, dyk voni studujou za moje peníze) se nakonec jako obvykle obrátí pouze v neprospěch pacientů a nikoho jiného.

 

Skromně bych namítl, že vadí-li Vám odchody za vaše-naše peníze vystudovaných českých lékařů do zahraničí, tak řešení této situace nedosáhnete školným, ale kvalitními finančními a vzdělávacími podmínkami v jejich práci. A pak klidně i to školné zaveďte. Oni pak inteligentní lidé třeba i to školné přetrpí, když budou mít vyhlídky, že je po studiu za jejich námahu čeká nějaké ocenění. To je totiž jeden z principů svobodné kapitalistické společnosti - vložíme nějakou námahu a pak za ni něco čekáme. Že to naše společnost u lékařského stavu stále plně nechápe je pouze její chybou a bude na to stále více doplácet.

 

Pozn: Nutno dodat, že já osobně školné na LF odmítám z čistě nezištných důvodů, naopak by jeho zavedení pro mou osobu bylo velmi výhodné. Například proto, že mne se již netýká. A co je "lepší", pokud by lidé jako pan Holec dosáhli svého, tak mně a mým již pracujícím kolegům úspěšně zredukují budoucí konkurenci (viz. výše) a naše práce bude mít o to větší cenu. To, pane Holec, znamená, že si pak budeme moci o to snáze říci o další navýšení platů a roste naděje, že budeme úspěšní. To by se Vám ale si moc nelíbilo, protože i tyhle peníze nakonec půjdou z těch vašich-našich peněz...

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů