Pozn autora: Níže uvedený text pod tímto odstavcem odráží skutečnosti a situaci v českém zdravotnictví, jaká byla na jaře roku 2010. Nebudu jej mazat a ponechám je pro příští lékařské generace. D.O. již před dlouhou dobou skončila. Nutno dodat, že úspěchem, byť zdaleka ne tak velkým, v jaký někteří doufali. Podmínky lékařů se alespoň trochu změnily k lepšímu a snad se i dále měnit budou. Více o zhodnocení akce si můžete přečíst v tomto odkazu.

 

 

K tomuto krátkému textu mne inspiroval článek na novinkách.cz a přečtení nenávistných komentářů pod ním. Článek informuje o jednání v Lékařském Odborovém Klubu, kde se plánuje masové podávání výpovědí z pracovního poměru, pokud nedojde k výraznému zlepšení platových podmínek.

 

Chcete-li si přečíst konkrétní prohlášení lékařů, najdete více na této podstránce.

Chcete-li vědět, jaké zvýšení platů požadujeme, podívejte se na tuto podstránku.

 

Tento text je určen hlavně pro mediky a lékaře, ale myslím, že je v něm i mnoho zajímavých informací pro laickou veřejnost.

 

Když se ve sdělovacích prostředcích udávají průměrné platy, mají lékaři vždy kolem 35-40 tisíc. To je moc hezké, ale z hlediska státních lékařů naprosto lživé. Plat za normální pracovní dobu (8 hodin denně 5 dnů v týdnu) se u začínajícího lékaře v současné době pohybuje kolem 15 tisíc čistého. Vychází to asi na 90-95 Kč čistého na hodinu práce. Jde o značně zodpovědnou vysoce specializovanou a psychicky náročnou práci. I mladý lékař má ve svých rukou zdraví a život pacientů a přitom dostává plat, za který by leckterý člověk se základním vzděláním nehnul prstem.

 

A jaká je tedy pravda? Podívejte se na platovou tabulku, která platí ve všech českých

státních nemocnicích (staženo z těchto stránek) v roce 2010.

 

                                     Roky praxe            Platy v hrubém

Přeloženo: Po nástupu do práce v 25 letech věku budete za VŠ práci brát cca 14 tisíc čistého, po zařazení se do oboru se váš plat zvýší na cca 15 tisíc čistého.  Po 4 letech praxe ve 29-30 letech věku budete pobírat skvělý plat 16 tisíc čistého. Po 6 letech to bude dělat 16.5 tisíc čistého. A teď další velký skok - pokud po 5-6 letech složíte velice obtížnou atestaci, vyskočíte na neuvěřitelných 17.7 tisíc čistého. Finanční motivace k atestaci je v našem státě prostě neodolatelná. A po 32 letech praxe ve věku asi tak 57 let (pokud se do té doby nezblázníte) dostanete kolem 23 tisíc čistého.

 

Pro méně chápavé znovu:

Nástupní plat lékaře je cca 14 tisíc čistého měsíčně

Plat lékaře ve státní nemocnici po 32 letech praxe je asi 23 tisíc čistého měsíčně

 

Znám docela dost lékařů, kteří si kromě práce vydělávají bokem. Pozoruhodný je případ jedné kamarádky lékařky, která uvažuje o letní brigádě (!) po práci, aby si trochu přivydělala. Kde to žijeme? (V České republice)

 

Velice trefnou poznámku k platům lékařů měl jeden vysoce postavený pracovník v jedné z pojišťoven, který s námi měl seminář v 6. ročníku. Řekl víceméně toto – Platy lékařů, to je mizérie a dalo by se to relativně snadno napravit, kdyby byla chuť. Jenže proč vám ty peníze navíc dávat, když poslušně makáte za málo? Měl samozřejmě pravdu.

 

Co si o nás lidé nahoře myslí, jsem pochopil i z reakce ředitele jedné z pražských nemocnic, když se ho medička zeptala, jak má se svým měsíčním platem vyjít. Pan ředitel se usmál a řekl: "Kolegyně, vždyť vy budete stejně pořád ve špitále. K čemu by vám ty peníze byly? Vždyť byste je neměla ani kde utratit." Zájemci o medicínu si teď tuhle vtipnou větu za trest přečtou desetkrát po sobě znovu.

 

No prostě nakonec přijde situace, kdy se nevyspalí ve dvě ráno poslušně hrbíte před vulgárním alkoholikem, který se přišel nechat vyšetřit, protože po X pivech upadl na hlavu, a řeknete si – To jsem tvrdě studoval 6 let, abych za takovou práci bral tyhle peníze? 

 

Chirurgické intermezzo: Tenhle text jsem napsal z pohledu internisty, ale nedá mi, abych nevěnoval několik slov chirurgům, které musím fakt obdivovat. U chirurgů je relativně běžné, že ve službě makají celý víkend v kuse (72 hodin v práci bez přestávky), kromě operací se musí starat o pacienty na lůžkách + příjmy + propuštění. To vše přirozeně za tabulkový plat. Chirurgové to snášejí relativně tiše a s pokorou, ale postupně jich ubývá. Můžeme si dovolit tento úbytek? Vzhledem k tomu, že spolupráce s chirurgy je životně důležitá pro všechny ostatní obory (zejména pro internu a onkologii apod), je jejich počínající nedostatek na pováženou. Tenhle stát (zdravotnicví) začíná být opravdu v průseru, ale lidem na kompetentních místech je to jedno.

 

 

Poučení na závěr:

 

1. Pro středoškoláky uvažující o medicíněRozmyslete si, zda byste neměli jít studovat na jinou VŠ.

 

2. Pro mediky – Pro vás už je asi pozdě. Pokud ale máte aspoň trochu dobrodružnou povahu, tak během studia jeďte na Erazmus, abyste se otrkali, a po ukončení studia zdrhejte rychlými kroky na západ.

 

3. Pro lékaře – Pokud Odborový klub skutečně splní to, o čem se v daném článku píše a doporučí podání hromadné výpovědi na konci roku 2010, tak bychom jej měli podpořit. Jinak se nezmění nic. Čekání na to, že se podmínky zlepší k ničemu nevede, stěžování si nikoho nezajímá. Jako lékaři jsme velice nesourodá a rozhádaná skupina a stát toho využívá. Pokud ale budeme jednotní, tak zákonitě dosáhneme svého. Změna vyjde jedině od nás, všichni sice lékaře strašně obdivují a cení si jich, ale nehnou pro ně prstem. 

 

A nyní několik perliček – nejpovedenější názory našich spoluobčanů z internetové diskuze. Uvažujete-li o studiu medicíny, čtěte velice pozorně:

 

Příspěvek 1

 

Kdo z nich udělal lékaře ? Kdo jim dal vzdělání ? Obvykle to není žádná inteligence, ale

 jen statistický vzorek populace, jejichž rodiče chtějí být honorace a děcko drželi na

škole a nutili ho se učit.
Průměrný plat ve státě nemá skoro nikdo a lékaři chtějí mít trojnásobek ? Copak jsou to nějací nadlidi ?
Když přijdu k obvoďačce, tak čekám obvykle 2 hodiny, ona přichází do práce hodinu po začátku ordinačních hodin a její hlavní staroist je vypít kafíčko a všem na všechno dát antibiotika.
To dokáže každý úředník a nemusí být lékař. Chápu, že špičkový chirurg by měl opravdu brát těch 70 tisíc. Ale většina té sebranky, co si říká lékaři, nestojí za zlámanou grešli a jsou to jen opakovači a papouškovací automaty jako všichni ostatní.
Tak proč mají mít nějaké extrémní výhody ? Copak neberou na úplatcích dost ? Chápal

bych to, pokud by studium lékaře stálo milión a on to pak musel splácet. Jenže tady

studuje zadarmo a pak bude vydírat spoluobčany ?
To je přece gaunerství !!!!!

 

Příspěvek 2

 

Ano souhlasím s pánem Procházkou v dnešní době se kupčí
i se zdravím, kam se poděla lékařská etika kdy práce
lekaře byla poslánim?

 

Příspěvek 3

 

za sociku byli hrdi na to,ze jsou lekari-ne na to,kolik za to berou-a nemeli se spatne
dnes si stezuji,ze maji malo-muj odhad platu lekare troufam si rici-35000 cisteho urcite
2/3 obyvatel v teto zemi-cca 15000 hrubeho a to prehanim
kdyby panove necumeli za hranice,na platove pomery v jinych zemich,tak si stezovat nebudou
co je nam po tom,ze v reichu ma lekar v prepoctu treba 100000kc-kdyz i tam ma kopac u lopaty 45000???
proste bordel na entou-medicina je poslani za slusny penize,ne kseft jako svina.

 

Příspěvek 4

 

Zajímalo by mě za co chtějí tolik peněz.
Měli by si spočítat u kolika lidí stanovili špatnou diagnózu a porovnat to se svojím platem. Myslím si, že ještě by museli doplácet.

 

Příspěvek 5

 

Páni doktoři,co takhle nejprve zaplatit za vzdělání a teprve potom si diktovat ceny ,za které se na trhu udržíte na základě vlastního umu,nikoliv jen na základě vzdělání a z podstaty.Stále často se v tomto státě ozývají jedni a ti samí po vzoru "postřelená husa se nejdříve ozve" .Co kdyby jste před studiem sepsali smlouvu ,jak dlouho a za kolik budete prcovat ,než splatíte dluh státu,společnosti za vaše vystudování.Když rovné podmínky ,

tak pro všechny.

 

Příspěvek 6

 

Lékaři a hrobaři je jisté povolání, tak si diktují podmínky výše platů.Pak přijdou na řadu
advokáti v řízení dědictví a ti vás omelou o všechny zbylé úspory.
Je to vydírání na obyčejných lidech.

 

Příspěvek 7

 

Páni doktoři, zaplaťte za svá studia, která za vás zaplatili daňoví poplatníci a můžete jít!

 

Příspěvek 8

 

Jenže tady studuje zadarmo a pak bude vydírat spoluobčany ?

 

Příspěvek 9

 

Reknete mi,jak se muze miti cklovek s 50-ti tisicovou mzdou po strance materialni spatne.Ted se za bricho popadam,jak se smeji,kdyz si uvedomuji pomery v nasi republice.At drzi pusu,soupou nohama a dekuji vyssi moci,ze patri k tem vyvolenym.Ze

maji hlavu chytrou na studium,ze jim rodina i spolecnost umoznila studium,

ze maji zajisteny materialne velice slusny zivot,jak malokdo v tehle zemi.

 

Příspěvek 10

 

Nevděk vládne světem. A co Hippokratova přísaha ? To snad vykonávají svoji práci

jen kvůli penězům ? Podle toho také vypadá i naše zdravotnictví.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů