ORL

Aktualizace 2023-2024 od M. S.

Jedná se o dvoutýdenní stáž vyučovanou ve 4. ročníku. Výuka probíhá na Klinice ORL v Motole, a to velice zajímavou formou.

Každá přednáška, vizita, účast na sále, návštěva ambulance, atp., je ohodnocena určitým počtem bodů. Pro ilustraci, většina přednášek je mezi 10-15 body, asistence na sálech 20 body a návštěva ambulance 5 body za hodinu. Přednášky se konají přímo na klinice, většinou v pátek prvního týdne stáže je ale celý den na Foniatrické klinice ve VFN. Hned první den se studenti zároveň vypíšou na sály, tohle však doporučuji dobře zvážit. Může se totiž velmi lehce stát, že budete vypsáni na operaci, kde není potřeba asistenta, a nedostanete plný počet bodů. Jde dost o štěstí, někdo si zaasistoval a někdo stál v koutě. Na "nepovinné" ambulance se chodí odpoledne po výuce. Možností, jak se realizovat, je opravdu dost.

Pro zápočet je potřeba nasbírat 270 bodů. Když půjdete na všechny přednášky a vizity, které jsou součástí rozvrhu, budete mít víc než dost (přesněji 285). Při tomhle postupu je zápočet hotový ve středu druhého týdne stáže. Kdo by něco vynechal nebo na to šel jinak, i ve čtvrtek a pátek druhého týdne je možností spoustu, „organizovaný“ rozvrh a přednášky jsou ale jen do středy.

Na zkoušku nebývá vypsáno moc termínů, ale na druhou stranu jsou jen pro dva kruhy, které právě stážují, takže vám tam pravděpodobně nevleze někdo jiný. Jsou maximálně po šesti lidech, "předtermíny" jsou už ve druhý týden stáže. Tahá se už hotový triplet a obecně není vůbec problém.

Závěrem lze říci, že jde o opravdu povedenou stáž, atmosféra je velmi příjemná a jde vidět, že je zájem o to nás něco naučit. Součástí rozvrhu jsou i vyšetřovací metody, kde jsme si sami na sobě vyzkoušeli nějaké základní ORL výkony (nepřímá laryngoskopie, nosní zrcátko,…), což je fajn, protože k pacientům jsme se moc nedostali. Jediné mínus je "nejistota" okolo sálů, kam se vypíšete na asistenci, kterou nakonec vůbec nemusíte dělat.

 

Původní text (psáno cca 2008-2009)

Jedná se o týdenní stáž, která probíhá na Motole. Stáž je pojatá dost moderně, účast je v podstatě úplně nepovinná, jenže za každou přednášku nebo stáž na oddělení dostáváte body za účast. Maximum je 335 bodů a z toho na zápočet musí být minimálně 280. Když někdo chybí, může si nahradit mimo výukovou dobu, ale je to jen za 5 kreditu na hodinu. Když chodíte poctivě a máte bodů dost, tak můžete končit už v úterý druhý týden stáží a na dávání zápočtu místo sebe poslat po někom jen svůj index.

Víceméně povinná je také 1 účast na sále. Na sále asistujete, tj. držíte háky. Pro mně nechirurga lehce otravné, pro budoucí chirurgy vítané zpestření. Přednášky vás na zkoušku připraví výborně, existuje taky dobrá učebnice od Klozara.

 

Samotná zkouška je jak kdy. Základ musíte umět, jinak máte slušnou šanci vyletět. Pozor na doc. Kuchyňkovou. Na přednášce tvrdí, jak vám 3 dny učení stačí (s tím tedy nesouhlasím) a na zkoušce pak prý drtí přímo ukázkově (potvrzeno od více lidí). Na přípravě se dá v pohodě opisovat, jenže to každý ví a tak se vás často ptají na základní informace ze všeho a nejen na otázky, které jste táhli. Takže pokud znáte část otázek skvěle a část vůbec, nemusí to končit úplně dobře. Součástí zkoušky je i praktická část, kterou zkouší asistenti. Základem je zapamatovat si z praktického semináře, jak se provádí přední a zadní rhinoskopie, nepřímá laryngoskopie a otoskopie (a umět to předvést). Asistenti se mimoto rádi ptají na diferenciální diagnostiky čehokoliv, např. dif. dg. krvácení, bolestí v krku, poruchy polykání apod. Naučte se zejména všechny 3 ladičkové zkoušky!


Pozn: První pátek stáží jsme šli na foniatrickou kliniku. Ta se nachází kousek od zastávky tramvaje Štěpánská (zastávka mezi Karlákem a I. P. Pavlova, pokud to někdo neví). Je to za 40 kreditů a navíc docela zajímavé.

 

Tady jsou vypracované otázky z ORL od kolegy Jirky Beneše

A zde jsou vypracované otázky z ORL od kolegyně Michaely Staré

 

Absence: Záleží na vás. Jakmile nahromadíte dostatek kreditů, nemusíte už chodit vůbec.

 

Verdikt: ORL je jedna z těch trochu větších zkoušek, stáž je kvalitní a přednášky výborné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů