ORL

Jedná se o týdenní stáž, která probíhá na Motole. Stáž je pojatá dost moderně, účast je v podstatě úplně nepovinná, jenže za každou přednášku nebo stáž na oddělení dostáváte body za účast. Maximum je 335 bodů a z toho na zápočet musí být minimálně 280. Když někdo chybí, může si nahradit mimo výukovou dobu, ale je to jen za 5 kreditu na hodinu. Když chodíte poctivě a máte bodů dost, tak můžete končit už v úterý druhý týden stáží a na dávání zápočtu místo sebe poslat po někom jen svůj index.

Víceméně povinná je také 1 účast na sále. Na sále asistujete, tj. držíte háky. Pro mně nechirurga lehce otravné, pro budoucí chirurgy vítané zpestření. Přednášky vás na zkoušku připraví výborně, existuje taky dobrá učebnice od Klozara.

 

Samotná zkouška je jak kdy. Základ musíte umět, jinak máte slušnou šanci vyletět. Pozor na doc. Kuchyňkovou. Na přednášce tvrdí, jak vám 3 dny učení stačí (s tím tedy nesouhlasím) a na zkoušce pak prý drtí přímo ukázkově (potvrzeno od více lidí). Na přípravě se dá v pohodě opisovat, jenže to každý ví a tak se vás často ptají na základní informace ze všeho a nejen na otázky, které jste táhli. Takže pokud znáte část otázek skvěle a část vůbec, nemusí to končit úplně dobře. Součástí zkoušky je i praktická část, kterou zkouší asistenti. Základem je zapamatovat si z praktického semináře, jak se provádí přední a zadní rhinoskopie, nepřímá laryngoskopie a otoskopie (a umět to předvést). Asistenti se mimoto rádi ptají na diferenciální diagnostiky čehokoliv, např. dif. dg. krvácení, bolestí v krku, poruchy polykání apod. Naučte se zejména všechny 3 ladičkové zkoušky!


Pozn: První pátek stáží jsme šli na foniatrickou kliniku. Ta se nachází kousek od zastávky tramvaje Štěpánská (zastávka mezi Karlákem a I. P. Pavlova, pokud to někdo neví). Je to za 40 kreditů a navíc docela zajímavé.

 

Tady jsou vypracované otázky z ORL od kolegy Jirky Beneše

A zde jsou vypracované otázky z ORL od kolegyně Michaely Staré

 

Absence: Záleží na vás. Jakmile nahromadíte dostatek kreditů, nemusíte už chodit vůbec.

 

Verdikt: ORL je jedna z těch trochu větších zkoušek, stáž je kvalitní a přednášky výborné.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů