Infekční lékařství

 

Aktualizace 2023/2024 od M. S.

Jde o třítýdenní stáž – zároveň o nejdelší stáž zakončenou zkouškou ve 4. ročníku, vyučuje se simultánně na KITN FNB a KIN ÚVN. Výuka probíhá vždy pro dva kruhy dle poměrně komplexního rozvrhu, který visí na (podotýkám, velmi dobře zpracovaných) stránkách, které organizuje pan doc. Rozsypal z FNB. Pro každý dvojkruh je trošku jiný a pravidelně se aktualizuje. V zásadě ale lze říct, že sudý kruh bude o trošku více na FNB, kde má i zkoušku, a lichý kruh spíše na ÚVN. Většinu dní ale výuka probíhá společně ve formě přednášek na jedné ze dvou klinik, samostatně jsou jen „stáže“, které spočívají v návštěvách oddělení a konkrétních pacientů – k tomu později.

Kvalita přednášek je obecně velmi vysoká, až na výjimky se opravdu vyplatí dávat pozor, zejména na tom ústavu, kde budete zkoušeni. Stáže jsou spíše „za odměnu“, provázející asistenti jsou šikovní a mají snahu něco ukázat.

Zápočet má část společnou pro oba kruhy, která spočívá pouze v docházce – studenti dostanou na začátku předmětu docházkovou kartičku, do které sbírají od každého přednášejícího razítka. Oficiálně jsou povoleny pouze 2 absence, a to jen na přednáškách, na stážích povoleny nejsou. Opravdu doporučuji kartičku neztratit, bývá z toho docela problém. Někteří přednášející (ÚVN) kontrolují počet karet a studentů, ale většinou se dá poslat ji přes kamaráda. Každopádně doporučuji na přednášky chodit, vyplatí se to. Každý kruh má potom „samostatnou“ část zápočtu, na FNB studenti vypracují sami kompletní chorobopis pacienta přiděleného na stáži (v praxi se to dělá ve 2-3 lidech) a následně ji individuálně zkonzultují na poslední hodině předmětu. Na ÚVN to probíhá obdobně, jen se to dělá oficiálně ve skupinkách, které chorobopis odprezentují v Powerpointu.

Zkouška je pro každý kruh jinde, většinou s tím nejsou žádné problémy. Otázek je aktuálně 91 a tahá se duplet. Doporučuji učit se v průběhu stáže, není toho málo, není to lehká zkouška a občas se za základní neznalosti opravdu vyhazuje. Ale ve finále jde o povedený a podle mě dost důležitý předmět.

 

Původní text (psáno cca 2009)

Infekcni lekarstvi je 3tydenni predmet, ktery se kona na Bulovce. Cesta na ustav je popsana na strankach ustavu, ktere jen tak mimochodem patri k tem nejlepe zpracovanym, jake jsem na teto fakulte videl.

Vyuka trva kazdy den do 12:15 (a na tomhle ustavu se to opravdu dost dodrzuje) a je rozdelena na seminare a na staze. Na staz potrebujete jen prezuvky a fonendoskop, misto plaste se nosi empiry, ktere jsou medikum k dispozici v satne. Jeden den vyuky se kona na Ustavu tropicke mediciny (vchod ve dvore napravo od Ustavu hygieny a epidemiologie) a jeden den v Ustavu mikrobiologie a imunologie (kde se probiraji antibiotika).

Staze musim hodnotit velmi priznive, zase jsme se po case dostali k pacientum, ktere nas nechali vysetrovat, casto jsme s pridelenym asistentem delali diferencialni diagnostiku apod, proste skvele.

Posledni den stazi se pise zapoctovy test, ktery ma 26 otazek a pru udeleni zapocu musite mit minimalne 13 bodu. Vzdycky jedna odpoved je spravna. Nejake starsi verze koluji na www.lf1.cz, ale moc otazek z nich v novych testech neni. Jen tak mimochodem lidi z ustavu pry vynesene testy na internetu vyhledavaji a pak zapoctove testy pozmenuji. Zajimave, ze?. Pokud vas ohledne testu neco konkretnejsiho zajima (coz by melo), tak mi napiste na mail. Doufam, ze si rozumime.

 

Zkouska:

1. Prakticka cast: Jeste behem stazi mate moznost dostat prideleneho jednoho pacienta a pak musite zpracovat jeho chorobopis. Navod mate na strankach ustavu. Chorobopis proberete se zkousejicim, muzete dostat i nekolik otazek (oblibene jsou mj. markery hepatitidy B) a nakonec dostanete za ukol napsat recept na jednu z indikaci, ktere jsou opet uvedene na strankach ustavu.

 

2. Ustni teoreticka cast: Zkousi 3 lide: prof. Chalupa, doc. Holub a doc. Stankova. O pani doc. Stankove se rika, ze ma ponekud vyssi naroky, na stazich se nicmene chovala ke studentum velmi dobre (Problem by asi nastal, jestlize byste u doc Stankove neumeli HIV. To by asi sefka AIDS centra nevydychala). Nenapada me, co vic o zkousce napsat- Me osobne zkousel prof. Chalupa a byla to velmi prijemna a korektni zkouska. Pan profesor je pratelsky, snazi se cloveka spravne navest, mnohdy napovi a pokud mate aspon urcity prehled, tak to u nej urcite date.

 

Zdroje k uceni: Hlavni doporucenou knizkou je: Alena Lobovska: Infekcni nemoci

Ja jsem byl nicmene spokojeny s naprosto skvele vypracovanymi otazkami od Jiriho Benese (uctyhodnych !150 listu!). Nejsou bez chyb, ale otazky na diferencialni diagnostiku nikde jinde moc vypracovane nejsou.

Pozn: Upozorneni pro studenty na Erasmu, kteri chteji stazovat s jinou skupinou- Predem na tento ustav zavolejte a informujte se, jestli pro vas bude misto. Muze se stat, ze jinak vas doc Holub odmitne. Ono to pri omezene kapacite neni ani jinak mozne. Budova infekce slouzi pro vyuku vsech 3 lekarskych fakult a je tam silne premedikovano.


Přezůvky a plášť: Plášť a přezůvky jsou potřeba pouze ve dny, kdy se jde na oddělení. První den výuky je teoretický důvod, a proto je nepotřebujete.

 

Absence: Je pouze 1 povolena a neuznava se nic, dokonce i kolegove lektori na anatomaku si museli zameskane hodiny nahradit odpoledne. Prezence se dela pro mne neprijemnou formou, ze dostanete karticky a do nich si nechavate davat podposy od jednotlivych vyucujicich. Pokud kartu ztratite, tak mate vcelku slusny problem

 

Verdikt: Bez ohledu na kvantum stazujicich studentu si tenhle predmet udrzuje dost vysokou kvalitu, staze jsou velmi zajimave a zkouska byla dle meho subjektivniho nazoru pomerne lehka. Zadarmo to ale nedostanete, tak se to pokuste aspon trochu naucit, koneckoncu je to pro praxi dost dulezite.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů