Farmakologie (ZS)

Farmakologie je největší zkouška ve 4. ročníku a zároveň poslední klasický předmět. Vyučuje se formou povinných seminářů, které se konají 1x týdně, a pak formou nepovinných přednášek. Ty jsou prý dost kvalitní ,ale nemohu to potvrdit, protože jsem na žádné nebyl. Asi to byla chyba, ale nějak se mi nechtělo.

Pokud jde o kvalitu a formu seminářů, tak ta je proměnlivá dle asistenta. Naše paní as. Olga Matoušková s námi psala testy velmi svědomitě, což mě osobně ve 4. ročníku ani nevadilo (ve 3. ročníku mě naopak jakékoliv farmakologické testy vadily velice).

 

Zkouška:

1. Doporučuji jít na první termín co nejdříve, ke konci zkouškového období je již o termíny nouze a další termíny se pak vypisují až v letním zkouškovém období. Jiné termíny nejsou!

 

2. Před zkouškou doporučuji projít si recepty, jejich neznalost sice není vyloženě smrtící, ale když nebohý student začne jednoduchý HVLP smolit jako magistraliter, tak Gajer lehce znervózní a už se vezete. Viděl jsem to na vlastní oči, ale musím se pana asistenta zastat. Je jasně dáno, že je to vyžadovaná věc a dotyčný kolega to měl umět.

Některé ukázky magistraliter si můžete stáhnoout zde - magistraliter1, magistraliter2 a magistraliter3.

 

3. Na zkoušce si táhnete 1 dvojici receptů (z celkem 40 dvojic- vypracované recepty si stáhněte a naučte, není radno to moc podceňovat) a 1 triplet teoretický.

 

4. Hned, jak si táhnete, se vás zkoušející zeptá na recepty-co byste použili jako účinnou látku. Když to řeknete, jdete si sednout na potítko.

 

5. Na potítku máte vypracovat recepty a teoretické otázky. Na recepty je k dispozici brevíř, ale proč ho nepoužít i na teorii, budete-li mít příležitost, že? Někdy to jde. V brevíři sice není teorie moc, ale určitou kostru tam najít lze.

 

6. U zkoušky pak zkoušejícímu ukážete, co jste stvořili za recepty a potom přichází vlastní ústní zkouška. Dost se ptají na kardiovaskulár, NSPZL a psychofarmaka. Učit se je dobré z Kostky od Hynieho (mně se to 100% osvědčilo), dobré jsou i vypracované otázky od kolegy Mikšíka. Učebnice od Lincové je taky fajn, ale je poněkud obsáhlá. Obecka a zejm. farmakokinetika a farmakodynamika je dobře udělaná právě v Lincové, ale taky v hradeckých skriptech, které si můžete stáhnout tady.

 

Toto je seznam nejpoužívanějších léčiv, která po vás na zkoušce mohou chtít.

Na této stránce najdete výborný přehled běžně používaných antibiotik (může se hodit).

 

Dost dobré jsou prezentace od as. Matouškové. Dala nám je volně k dispozici a tak doufám, že jí nebude vadit, když je zveřejním.

 

Antibiotika   Antibiotika2   Antimykotika   Kardiovaskulár   FT v graviditě   Antikoncepce

 

Mě zkoušel as. Gajer, který je celkem obávaný, ale já s ním neměl problém. Dost si zakládá na receptech a jejich neznalostí si u něj můžete dost uškodit. Výhoda byla, že vám dal brevíř spolu s teoretickými otázkami a tak se z brevíře kromě sepsání receptu dalo leccos napsat i k otázkám teoretickým. To je podle mě správné. Člověk, co má trochu přehled, může takto brevíř využít v doplnění svých znalostí u těžších otázek a totálně dutému člověku ani ten brevíř nepomůže. Jiní zkoušející mají zřejmě jiný názor a tak vám mohou brevíř dát striktně jen na vypracování receptu a otázky na ústní část vás nechají táhnout až po vypracování receptu a vrácení brevíře. Já jsem látku dost uměl a co jsem si nepamatoval jsem našel v onom brevíři. Pan asistent mě pak asi na 10 minut nechal v místnosti sedět samotného a někam odešel. Byl jsem v nepříjemném dilematu: V batohu jsem měl Kostku od Hynieho, ale už jsem z ní neměl co opsat. Pro dobrý pocit jsem ji teda nakonec vyndal a pár pojmů z ní opsal, ale to bylo spíše z důvodů sportovních než z nutnosti. Ústní zkouška byla po návratu pana asistenta naprosto korektní a bez jakýchkoliv problémů.

Pokud jde o ostatní zkoušející, tak těžko říct. Paní doc. Lincová prý víc vyhazuje, ale nevím přesně, nebyl jsem u ní.

 

Absence: Oficiálně jsou na seminářích povoleny 1-2 absence.

 

Verdikt: Farmakologie je velmi rozsáhlý a důležitý předmět, kterému byste měli ve 4. ročníku věnovat hodně času. O zkoušce mohu prohlásit jen to, že mi přišla férová a u většiny lidí z našeho kruhu nebyly se zkouškou žádné problémy.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů