Pro odlehčení v současném poněkud hysterickém období koronavirové epidemie v Číně sem budu přidávat některé fake news a nesmysly, co se o koronaviru šíří po sociálních sítích. Dle očekávání se podobná událost stává vhodnou příležitostí k šíření nepodložených zkazek a vyložených lží. Úmysly mohou být různé, ale důsledky jsou podobné - dezinformace, obavy, zmatek, strach a nejistota. Na druhou stranu se však objevují i názory, které epidemii příliš bagatelizují. Pojďme se na některé lži a podobné omyly podívat.

1. Koronarovirus 2019-nCoV si nechala patentovat CIA

Koronarovirus CIA patent
Po Facebooku se jako mor šíří tenhle "patent" a je velmi populární. Celé je to vyloženě logické – nový koronavirus 2019-nCoV vyrobila CIA, nechala si to patentovat a pak ho vypustila na Číňany. Tenhle patent je samozřejmě upravený, ta zkratka CIA tam vůbec nemá být. Patent stejného čísla týkající se koronaviru ovšem skutečně existuje a dá se dohledat na Googlu. Má to asi 70 stránek a je nikoliv od CIA, ale od CDC (Center for Disease Control and Prevention). Jde o patent na zjištěnou sekvenci nukleových kyselin izolovaného viru, jejíž znalost může pomoci v diagnostice i terapii. A nejde o nový koronavirus z roku 2019, ale o SARS z roku 2002-2003.


Tohle je originální patent a celý fake je v angličtině objasněn na této stránce.

Musím nicméně připustit, že představa agentů CIA na patentovém úřadě má svoji krásu a dala by se použít do skeče Monty Pythonů. Úplně vidím cosi v tomto smyslu:

Úředník: „Co si budete přát, pánové?“
Agenti: „Vyrobili jsme tenhle koronavirus, chceme si to dát patentovat a v roce 2020 to vypustíme na žluťáky ve Wu-chanu.“
Úředník (upjatě): „Slušně se říká na Číňany, žluťák zní poněkud rasisticky.“
Agenti: „To je jedno. Prostě nám rychle vyřiďte ten patent. Kdyby to zase použil jako první Soros, tak ho tentokrát budeme žalovat za porušení autorských práv o pěkný balík. Nepřipustíme, aby nám to vyfoukl jako při tom debaklu s ebolou.“
Úředník: „Dobře, předejte mi dokumenty a já to co nejdříve vyřídím.“
Agenti: „Děkujeme. A kdyby něco, o ničem nevíte. Je to přísně tajné. Elektronickou verzi patentu dejte samozřejmě na internet veřejně ke sdílení. Nashledanou.“ (odcházejí)
Jára da Cimrman (přibíhá): „Vyšlechtil jsem skvělý nový koronavirus, je super účinný na Číňany.“
Úředník (lomí smutně rukama): „Člověče, vy máte ale smůlu. Teď, teď tady byli...“


2. Koronarovirus 2019-nCoV unikl z laboratoře
Nejde o klasickou fake news, ale o naprosto nepodloženou informaci. Ve Wu-chanu se sice vyskytuje Wuhan Institute of Virology, ale to je asi tak všechno, co se k tomu dá říci. Zmíněná informace vychází z rozhovoru novinářů z the Washington Times s jedním z bývalých izraelských specialistů na biologické zbraně, který zmínil, že k podobnému úniku mohlo dojít. Ano, mohlo a taky nemuselo, hypotéza se nedá nijak ověřit. Teorie s tržištěm a nákazou od zvířat je méně líbivá, ale poměrně pravděpodobná, úzký kontakt zvířat a lidí je živnou půdou pro virové mutace a následné epidemie.


3. Koronarovirus 2019-nCoV vs chřipka

Tato tabulka koluje po Facebooku a hned v úvodu říkám, že nejde o fake news, je to pravda. Problém je v tom, že řada lidí tuto tabulku špatně interpretuje a bagatelizuje koronavirovou epidemii s tvrzením, že je to vlastně taková menší chřipka. Pokud si ale spočítáme známá čísla, tak chřipkou v ČR onemocní asi 10-15% lidí ročně a zemře na ni cca 2000-2500 jedinců. To znamená, že smrtnost chřipky je v ČR cca 0,25%. Smrtnost koronavirové epidemie je zatím cca 2,5%, což je desetinásobek. Ta tabulka nám říká "jen" nesporný fakt, že nemá smysl panikařit kvůli něčemu, co zatím celosvětově ani zdaleka nedosahuje parametrů chřipky, a co se zatím v ČR vůbec nevyskytlo. Problém je ve slově "zatím", a proto se na druhou stranu vyplatí být obezřetný, koronavirus nepodceňovat a situaci sledovat.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů