Dermatovenerologie

 

Aktualizace 2023/2024 od M.S.

Jde o dvoutýdenní stáž ve 4 ročníku. Je koncipována stylem praktický týden – teoretický týden.

V teoretickém týdnu se konají pouze přednášky, a to v posluchárně Dermatovenerologické kliniky v hlavním areálu VFN. Prezence se kontroluje opravdu podrobně. Kvalita přednášek je různorodá, většina jsou relativně zajímavé, ale najdou se i opravdu výrazné výjimky. Rozdělení do praktického týdne se zveřejňuje pár dní předem do MS Teams, studenti jsou rozděleni do dvojic nebo do trojic. V dané skupince každý den navštěvujete jinou ambulanci, někdo se dostane i na lůžka. Na rozdíl od přednášek se nekončí ve 12, ale většinou už po hodině nebo hodině a půl. Zájemci ale samozřejmě můžou zůstat déle. Výuka probíhá v hlavním areálu, na poliklinice, na lůžkách na Londýnské a u Apolináře. Pan dr. Lacina vždy do MS Teams zveřejní i stručný plánek, jak se v místech výuky zorientovat.

Zápočet se uděluje pouze za docházku, která je ale 100% a dbá se na ni opravdu hodně. Některé skupinky ještě snad při zkoušce odevzdávaly takové stručné "report cards" o pacientech z praktického týdne, ale nás se to netýkalo.

Zkouška probíhá pro stážující kruhy vždy první týden po stáži od pondělka do středy. Je notoricky známé, kdo kdy zkouší, a v drtivé většině případů to tak je i v realitě. Říká se, že jde o nejtěžší klinickou zkoušku ve 4. ročníku, a něco na tom snad i bude – probíraná látka je dost těžká, a kdo se na to vykašle, skončí špatně. Na druhou stranu, zkoušející jsou (většinou) féroví a kdo se učí, bez problémů zkoušku zvládne.

 

Původní text (psáno cca 2009)

Dermatovenerologie je trochu problém. Jedná se o 2týdenní stáž, která je zakončena zkouškovým testem a ústní zkouškou. Probíhá ve VFN, na ambulancích na poliklinice a jeden den se jde na venerologii (od malých Albertovských schodů napravo). Stáže jsou zajímavé, zejména na stáži na venerologii potkáte mnoho hezkých slečen volnějších mravů (řekněme herečky v jistých snímcích a tak podobně :-) ), které chodí na pravidelné kontroly. Na učení kromě standartní učebnice doporučuji i nějaký atlas. Když vidíte obrázky, lépe se to pamatuje.

Zkouška: Samotná zkouška je trochu problém, zejm. zkouškový test. Je to docela těžký test dělaný multiple-choice a limit je 16 bodů z 20 - velmi nepříjemná věc. Povedlo se mi nicméně sehnat nějaké vypracované otázky a vynesené testy, tak snad vám to pomůže. Kromě testu a ústní zkoušky (2 otázky z dermatologie a 1 z venerologie) existuje i praktická část zkoušky, kdy je třeba poznat na fotce kožní onemocnění (ale to se prý většinou nehrotí, nemusíte říct diagnózu, ale aspoň to správně popsat do detailu co vidíme, dg je většinou napsaná z druhé strany fotky).

 

Po: prof. Štork: Říká se o něm, že je to druhý Stříteský, máte chuť to prubnout? Udělejte to a pak mi schválně napište, jak jste dopadli. Já vám to nedoporučuju.

Út: MUDr. Jirásková: Je vcelku dobrá a usměvavá, ale nenapsaný test nemusí odpustit, vcelku dobrá zkoušející. V úterý jsem šel já. Z 5 lidí 2 nenapsali test, zbytek udělal ústní část bez problému.

St: MUDr. Skořepová nebo MUDr. Kuklová: Myslím, že jsou v pohodě. Doktorka Skořepová se specializuje na mykózy.

Čt: doc. Pánková: Na stážích byla taková odměřená, ale na zkoušce je prý hodná. dokáže odpustit i ne úplně dobře napsaný test, když to na ústní umíte. Nepokoušejte se u ní moc opisovat, nemá ráda podvádění. Myslím, že čtvrtek je vhodná volba.

Pá: Nezkouší se

Pozn.: Aktualizace 2016: Zkouší i dr. Kodet, který je prý docela fajn (když nemá špatnou náladu :) ).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů