Tady si nehodlám stěžovat, jak je začátek VŠ nepříjemný. Každý začátek je těžký, ale všechno se dá zvládnout. Ono se od doby mého nástupu na fakultu v roce 2003 hodně změnilo a spoustu informací najdete na webu LF1, případně již existuje "Průvodce prváka", který přijatí uchazeči obdrží buď v papírové formě při zápisu, nebo si ho můžou přečíst zde.

 

1. Zápis

Zápisem všechno začíná. Koná se obvykle do týdne po zveřejnění výsledků přijímacího řízení. Zápis robíhá během dvou dnů, kde první den se mají dostavit přijatí uchazeči, jejichž příjmení začíná na A-M, druhý den pak uchazeči s příjmením na N-Ž. Měsíc na to proběhne ještě náhradní zápis. Je možné někoho zplnomocnit k zápisu. Přijatí uchazeči si musí s sebou donést několik dokumentů uvedených na https://www.lf1.cuni.cz/zapis-prijatych-uchazecu-vseobecne-a-zubni-lekarstvi  

Důležitá informace - pokud uchazeči chybí třeba jen jedna věc, nemůže se ten den zapsat. Kopie maturitního vysvědčení musí být úředně ověřena. Kopie ověřená školou není platná.

 

2. Získání průkazu studenta

Průkaz je věc důležitá, budete se s ním prokazovat všude - v knihovně při půjčování knih, na studijním oddělení a na většině předmětů ho budete muset mít viditelně na svých pláštích. Průkaz může (ale nemusí) být vylepšen zařízením ISIC licence, na kterou lze uplatnit některé slevy.

 

3. Časová jízdenka na MHD

Zlevnilo se jízdné pro studenty na MHD, více informací najdete zde.

 

4. Preventivní prohlídka

Musíte absolvovat v prvním ročníku (buď u fakultní lékařky nebo u vašeho praktického lékaře), nechat si dát od lekare potvrzení o vyšetření a anamnestický zdravotní dotazník a to donést na studijní oddělení.

 

5. Očkování proti hepatitidě B

Potvrzení o očkování proti hepatitidě B a potvrzenou způsobilost ke studiu student musí donést k zápisu. Neplatí informace na webu fakulty, že stačí dodat dokumenty během prvního roku studia.

Dokumenty k vyplnění fakulta zveřejnila zde https://www.lf1.cuni.cz/formulare-pro-uchazece. Pokud byl ale uchazeč přijat, přijde mu ještě e-mail ze studijního oddělení se všemi instrukcemi, takže se formulářů nemusí dopátrat sám.

 

6. Potvrzení o studiu

Tohle není zase až tak důležité, ale budete ho potřebovat např. pokud si budete někde otevírat výhodnější studentský účet apod. Štosy těchhle potvrzení se povalují na studijním, prostě si nějaký vyplňte a nechte potvrdit u vaší studijní referentky. Studijní potvrzení je nově i v SISu s elektronickým razítkem a podpisem

 

7. Sleva na cestování vlakem

Toto bylo (a stále je) pro nás nepražské studenty velice důležité. Od školního roku 2018/19 mají studenti slevu 75%. Slevy fungují s ISICem nebo po předložení papírové oranžové průkazky ČD. Informace o těchto slevách najdete zde.

 

8. Půjčení učebnic z knihovny

Nejdůležitější informace jsou na webu https://uvi.lf1.cuni.cz/
Doporučuji Rychlé odkazy. Uživatelé se s novým ISIC průkazem registrují do všech knihoven UK, což je novinka od prosince 2019.

 

9. Kreditový systém

Mne se netýkal, nicméně další ročníky se s ním již setkávají. Nebudu to tady zdlouhavě vysvětlovat, dobré bude si přečíst tento dokument o kreditovém systému (naleznete ho i na stránkách studijního oddělení).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů